54
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sposoby na bolące stawy

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWiadomo, że z wiekiem albo po jakichś urazach stawy nie „działają” tak jak powinny: puchną a przy poruszaniu pojawia się większy czy mniejszy ból…wraz z postepowaniem degeneracji chrząstki stawowej i ból pojawia się większy a poza nim także sztywność chorych stawów. Aby jak najdłużej mieć zdrowe stawy trzeba się ruszać – stawy wtedy są dobrze „nasmarowane” mazią stawową, odżywione i dotlenione a to sprzyja ich regeneracji, …ale co robić, gdy odmawiają posłuszeństwa i np. nie można poruszać się z bólu?
1. Lekarz może przepisać tzw. blokady sterydowe, czyli zastrzyki, które natychmiast uśmierzają ból (już w ostrej fazie bólu stawów, albo, gdy problem jest przewlekły).
2. Stosuje się także inne zastrzyki z kwasem hialuronowym w wypadku, gdy chrząstka jest uszkodzona; kwas wstrzykuje się bezpośrednio do stawów; zabiegi ponawia się, co tydzień i takich wstrzyknięć potrzeba 5. Niestety zabiegi te nie są refundowane.
3. Następna terapia polega na ostrzykiwaniu stawu własnymi płytkami krwi pod kontrolą USG i w znieczuleniu miejscowym; nie podlega refundacji.
4. Artroskopia, –czyli operacyjne płukanie i czyszczenie stawu z uszkodzonej części chrząstki (np., w wyniku urazu); sprawność odzyskuje się kilku tygodniach; NFZ refunduje taka terapię.

Inne wpisy związane z medycyną:

About the author: